Kadrowa to specjalistka, która może wykonywać swój zawód na kilka sposobów. Część kadrowych spędza swój dzień głównie w dokumentacji. Skupiają się one na tym, żeby wszystkie sprawy formalne dotyczące pracownika była odpowiednio prowadzone. Zajmują się więc tworzeniem umów, rozliczaniem urlopów oraz zgłaszaniem stanu pracownika do odpowiednich urzędów.
W nowocześniejszych firmach rola kadrowej jednak się zmienia. Nie ma być ona tylko od zajmowania się papierologią, ale powinna bardziej interesować się pracownikiem. Na takie stanowiska coraz częściej zatrudniane są więc osoby z wykształceniem psychologicznym. Oczywiście dzisiejsze obowiązki kadrowej nie polegają jednak na tym, żeby prowadzić terapię pracownikom. Umiejętności miękkie oraz rozumienie zagadnień międzyludzkich jest jednak dla niej nie tylko wsparciem w pracy, ale coraz częściej koniecznością.
W praktyce kadrowa zajmuje się bardzo często mediowaniem między pracownikami a pracodawcami. Sprawdza, czy firma działa zgodnie z prawami pracownika, na przykład czy przestrzegane są odpowiednie godziny pracy oraz prawa związane z urlopem. Dobra kadrowa powinna również angażować się w działania związane z wdrażaniem nowych pracowników do pracy. Często to również ona interweniuje, jeśli pojawiają się jakieś konflikty wymagające wsparcia osoby postronnej.