Rozmowa kwalifikacyjna wcale nie musi być stresująca. Wiele osób uważa jednak, że jest całkowicie inaczej. Im większy stres, tym trudniej jednak przekonać do siebie pracodawcę. Odpowiednie przygotowanie pomoże skutecznie pozbyć się tego problemu. Kadrowa, która stara się o taką pracę, powinna zastanowić się, co będzie ją czekać podczas rozmowy. Wyobrażenie sobie rozmowy daje poczucie, że kontroluje się sytuację, a co za tym idzie, pozwala zredukować stres.
Kadrowa na rozmowie powinna w pierwszej kolejności przeanalizować swoje dotychczasowe rozmowy o pracę. Na ich postawie warto zanotować, jakie zwykle pytania padają podczas takich rozmów oraz jakie odpowiedzi są najchętniej przyjmowane. Dobrze wziąć pod uwagę zarówno zapytania o kompetencje miękkie, jak również o te merytoryczne, które dotyczą stricte warsztatu pracy kadrowej. Przygotowując taki zestaw pytań, można też zasugerować się doświadczeniami znajomych oraz informacjami z sieci.
Kadrowa musi być jednak również przygotowana na to, że padną pytania spoza takiej puli. Szansę na poradzenie sobie z nimi skutecznie zwiększa pewność siebie oraz umiejętność opanowywania stresu. To kompetencje, które przydają się również w codziennym życiu. Warto w ramach możliwości ukończyć szkolenie z tego zakresu oraz rozwijać samodzielnie te cechy. W kontekście samej rozmowy kwalifikacyjnej warto też dobrze poznać firmę, do której się aplikuje. W tym celu można skorzystać z materiałów udostępnianych w sieci lub też wykorzystać swoje kontakty. Im większa wiedza na temat firmy, tym łatwiej oszacować, czego można się spodziewać na rozmowie.